گزارش مراسم بزرگداشت شهدای باریکاناطلاعیه مراسم شهدای باریکان

ستاد برگزاری مراسم بزرگ داشت شهدای باریکان پنج شنبه 22 مرداد 88 را برای سالگرد شهداء برگذیده بود. مراسمی که از سال 70 به این سو هر ساله برگزار می‏شود .

در ابتدا نماز مغرب و عشا به امامت حجت الاسلام قاسمی اقامه و پس از آن مراسم در ساعت 20 با پخش سرود جمهوری اسلامی آغاز گردید.

مجری برنامه رامین باریکانی با عرض خوش‏آمد رئوس برنامه مشتمل بر پخش کلیپ ،سخرانی و مداحی را اعلام نمود.

در ابتدا دو کلیپ از صحنه های جنگ تحمیلی تا عروج شهدا و نیز ورود آزادگان به کشور تا حضور در حرم حضرت امام (ره) که توسط میلاد باریکانی انتخاب شده بود حجت الاسلام حسینی امام جمعه و مهندس مِهری بخشدار طالقان پخش شد.

شرکت کنندگان در مراسم شامل حدود 550 نفر بودند که حضور جمعی از خانواده شهدا و آزادگان نصیر،فرهاد ،سید شمس الدین و سید مجتبی باریکانی و فرهاد کنی (داماد سید محمد باریکانی)جانبازان مرتصی ، کامران ،محمد و محمود باریکانی و سیروس زاچکانی(داماد حاج ابوالفضل) صفای خاصی به مراسم داده بود. امامپدر گرامی شهید خسرو باریکانی جمعه محترم طالقان حجت الاسلام حسینی و بخشدار محبوب مهندس مِهری نیز در مراسم حضور یافتند.

سخنران مراسم حجت الاسلام قاسمی روحانی نام آشنای باریکان و همسر خانم سادات باریکانی سخنان خود را با خطبه بنام حضرت رسول آغاز و در مطلع بحث با قرائت آیه ای از سوره بقره در خصآزاده سید شمس الدین و جانباز مرتضی باریکانیوص شهدای بدر گفت:خداوند با کسانی است که در راه او استقامت می کند .

وی سپس در ادامه ایه قبل ،آیه«ولا تحسبن الذین قتلو فی سبیل الله امواتا بلاحیاء عند ربهم یرزقون» را قرائت نمود و در بیان تفسیر آن گفت:حداوند در این آیه تصریح فرموده‏اند که کسانی که در راه خدا کشته می شوند را مرده نپندارید که مردند و تمام شدند بلکه زنده هستند و در عالم برزخ به لقاء الله پیوسته اند، اما بنی آدم معنای آنرا درک نمی‏کنند. زیرا شهدا در ملکوت به زندگی در آرامش در عین لطف و عنایت حق تعالی ادامه میدهند . اما چون ما گرفتار عالم طبیعتیم این وضعیت را درک نمی کنیم.وی سپس اینگونه نتیجه گیری کرد که:شهید تا قیامت آثار و برکاتش ادامه دارد .زیرا مگر امام حسین (ع) و یاران شهیدش پس از قرنها فراموش شدند؟

وی در ادامه یکی از سنتهای الهی را  حجت الاسلام قاسمی «آزمایش» بشر عنوان نمود و گفت :شهید از عهده امتحان الهی بر آمده است.حجت الاسلام قاسمی امتحان را شامل انواع مختلفی دانست و انرا در رده های فکری ،مالی ،عقیدتی و سیاسی طبقه بندی نمود.ایشان در خصوص هر یک از رده بندی های آزمایش الهی نمونه هائی را ارائه داد. در مورد آزمایش عقیدتی ماجرای حضرت موسی و گوساله سامری را به عنوان شاهدی بر مثال عنوان نمود . حدیثی از وجود مبارک حضرت امام جعفر صادق در باب علاقه مردم به مال ارائه و ماجرای طلحه را نوعی از آزمایش سیاسی تلقی نمود و گفت : حضرت علی (ع) در ماجرای بدر و در هنگامی که شمشیر طلحه را دید بسیار غمگین شد و چنین فرمود «این شمشیر بارها غبار غم را از چهره نورانی حضرت محمد(ص) زدوده است» اما چگونه شد که صاحب این شمشیر به جنگ با حجت حق امام علی (ع) برخواست؟ ایا جز این نبود که طلحه در آزمایش سیاسی شکست خورد؟

سخنران مراسم شهدای باریکان با قرائت آیه بعدی سوره بقره چنین نتیجه گیری کرد که «شهید» فردی است که از عهده امتحان الهی در ابعاد فکری ،عقیدتی ،مالی و سیاسی برآمده است. او هر آنچه داشته در طبق اخلاص داشته و به خداوند تقدیم کرده است.

وی سپس به وصیتنامه شهدا اشاره نمود و گفت در وصیتنامه ها هدف شهدا مشخص شده و آن حفظ و اعتلای اسلام است.تردیدی نیست که شهدا برای حکومت سکولار منهای اسلام نجنگیده اند.وی سپس با خطاب قرار دادن شهدای باریکان یاد انان را گرامی داشت.آقای مددی مداح اهل بیت از میناوند

ساعت 15/22در ادامه مراسم مداح اهل بیت (ع) آقای مددی با ذکر دعا برای سلامتی حضرت بقیه الله مداحی را با ابیاتی در انتظار فرج آقا امام زمان آغاز کرد و در ادامه دکلمه در بیان مقام شهید ارائه نمود. سپس در پایان با ذکر روضه حضرت علی اکبر صفای معنوی خاصی به مجلس داد .                                      

مراسم پایانی پخش کلیپ بسیار زیبائی از مراسم شهدای باریکان در سال 86 بود . این کلیپ که با اهنگ فوق العاده ای همراه بود توسط میلاد باریکانی ( حاج اسماعیل) تدوین شده بود که تاثیر نوستالژیک و عاطفی داشت و اشک در چشمان بسیاری حلقه زد.


این مراسم توسط دوربین مدار بسته که تجهیزات فنی آن توسط میلاد فمیلاد باریکانی و اصغرراهم شده بود نمای مراسم را علاوه بر قسمت آقایان هم زمان بوسیله ویدئو پروژکتور برای قسمت بانوان پخش می کرد و به این ترتیب با همت وی و نیز پوشش صوتی ارائه شده توسط مهرداد باریکانی و همکاری محمد باریکانی(فتح الله) ، خانمها نیز مستقیما در جریان مراسم قرار داشتند. فیلمبرداری مراسم بر عهده اصغر(فرزند سهیلا باریکانی)بود.

مراسم با توزیع شام در ساعت 23 به لحضات پایانی نزدیک شد. شام لقمه کباب و برنج بود که با کیفیتی عالی طبخ شده بود.

پاسی از نیمه شب گذشته بود و مراسم به پایان رسیده بود .اما جمعی از باریکانیها در مسجد مسائل و مشکلات روستا و طالقان را با آقای مهندس مِهری بخشدار و نیز حجت الاسلام حسینی امام جمعه طالقان در میان گذاشتند.سپس مراسم نور افشانی پایان بپذیرائی از شرکت کنندگان در مراسم سلگرد شهدای خش رسمی مراسم بود که با انوار رنگارنگ زیبائی شب آسمان باریکان را دو چندان کرد.

ستاد برگزاری مراسم شهدای باریکان مرکب از 9 عضو شامل: آقایان رامین/مهرداد/محمد/نصیر/سیروس/ حاج شکری/حمید/کاووس/اسفندیار/کامران می‏باشد.در مراسم مذکور جمعی از دیگر جوانان نیز فعالیت داشتند که به دلیل تعداد انان از ذکر اسامی معذورم.اجر همگی در سرای باقی با سید الشهداء (ع). 


طراحی و اجرا توسط: وب باکس پورتال